Aramisův die-gest

... aneb stránka o věcech, které vás sice zabít mohou, ale pravděpodobně nezabijí ...

Pokud zde něco čtete, nezapomeňte se podívat na datum, některé informace mohou být poplatné době svého vzniku a ne vše mi stojí za postupnou aktualizaci ... (na druhou stranu to může být zajímavá sonda do vývoje situace) ... pravidelně aktualizované jsou hlavně odkazy na články a další vnější zdroje, úplně dole

část 1. - koronavirus covid-19

pandemie

Pandemie je epidemie velkého rozsahu zasahující více kontinentů. Jedná se tedy o výskyt onemocnění s vysokou incidencí na velkém území (kontinenty) za určité časové období.

(zdroj: wikipedia)

Podle definice WHO je pandemie (např. chřipky) charakterizována šířením pandemického viru v komunitách v alespoň 2 zemích jednoho WHO regionu a alespoň v jedné zemi z dalšího WHO regionu.

... tj. slovo pandemie zní sice strašně a v minulosti existovaly pandemie, na které umíraly miliony lidí, ale samotná definice pandemie vůbec nevyžaduje, aby na tu nemoc někdo zemřel. Je to pouze informace, jak je nemoc rozšířená a kde.

Několik čísel (aktuální ke dni 28.2.2020)

  • V souvislosti s chřipkou umírá v ČR v průměru 1500 lidí ročně (zdoj: tisková zpráva SZU)
  • na respirační komplikace celosvětově v důsledku chřipky ročně umírá v průměru téměř 300 000 až 650 000 osob (zdoj: studie v časopise Lancet, publikováno na webu SZU)
  • v Itálii v letech 2013 - 2016 tedy za 4 sezóny zkoumané studie došlo k úmrtí přibližně 68.000 lidí v souvislosti se chřipkou (zdroj zde)
  • podle ECDC (Centrum pro kontrolu nemocí EU) byla úmrtnost na chřipku v letech 2014-2017 mezi 1,3% až 1,47%, ale toto číslo se vztahuje na pacienty nad 65 let.

 

Závěr: je důležité rozlišovat přímá úmrtí na chřipku (počítají se v desítkách ročně v ČR a například ve stovkách ročně v Itálii) a úmrtí v souvislosti se chřipkou, kdy chřipka (významně) přispěje ke smrti pacienta, který už byl jinak nemocný, oslabený.

(update leden 2021: je tedy jasné, že "běžné" počty mrtvých jsme dávno překonali, na druhou stranu, nikdy v historii nebyli mrtví po smrti testováni například na chřipku, aby se určilo, že "zemřeli se chřipkou". Celkově jsou v této statistice značné zmatky, napřesnosti a nejasnosti, podrobné info například Český rozhlas zde. )

 

Porovnání: coronavirus způsobující covid-19 aktuálně v Itálii kolem 600 nakažených a z toho 17 osob zemřelo. Což by dávalo 2,8% úmrtnost*** (za předpokladu, že o všech nakažených víme). Přehledná tabulka a pravděpodobně průběžně aktualizovaná je zde.  Smrtelné případy jsou zde detailněji popsány, ve velké míře se jedná o pacienty trpící rakovinou a dalšími nemocemi, téměř všichni nad 60 let.

***Toto číslo nejde přímo porovnat s 1,3% na "obyčejnou" chřipku viz výše, protože to bylo číslo pro pacienty nad 65 let. Ale protože i na coronavirus umírají převážně starší pacienti, srovnání není úplně zcestné. 

část 2. - zajímavé články s tématikou koronaviru (nebo blízkou)

(články jsou řazené shora dolů, tj. nejnovější dole)

názory / zprávy

Zachovejte klid, nabádá veřejnost italská vědkyně.

 

(ještě jeden článek o situaci v Itálii, cca o 3 týdny později) Nemocnice v Lombardii jsou přeplněné, varuje guvernér. V Miláně koronaviru podlehl slavný architekt (architektovi bylo 92 let, mimochodem a ... lůžka ještě mají, i když jen málo, ale v ČR se běžně uvádí, že už lůžka nemají)

 

(fejeton) Lidé bděte, neblbněte

 

(o šíření coronaviru v Iránu) SVĚT: Středověk vs. virus

 

Nakažené koronavirem počítáme špatně, je to účelová prezentace, varuje primářka Adámková

 

(zajímavé informace se zdroji - o následcích koronaviru) Svět zastavila panika, ne virus

 

(osobní zkušenosti kohosi, kdo se chtěl nechat otestovat, a mj. o tom, jaký je rozdíl mezi obsahem tiskových konferencí a realitou) Koronavirus: Bez krůpějí potu na čele na test zapomeň

 

(pohled z úplně jiné strany: management rizik  ve společnosti aneb co u nás ani jinde moc neproběhlo) COVID-19 a selhání managementu rizik

 

(souhrn informací ze začátku října 2020 a zamyšlení nad tím, co přesně to čteme v médiích a jestli to jsou nebo nejsou logicky uvěřitelné argumenty) KORONAVIRUS: Test racionality  (a velké množství dalších informacií a odkazů je na tomto webu: www.hegaion.cz)

 

KORONAVIRUS: Co je bod zlomu a kdy nastane? (tohle je, vážení, Ten Patrik Nacher, kterého si Andrej Babiš vybral za kandidáta na primátora Prahy, takže opravdu nejde říci, že to je nějaký kritik vládních opatření z opozice ... opět, jsou jeho úvahy logické?)

 

Komentář: Ruinujeme ekonomiku. Není jisté proč (v listopadu se objevila na seznamzpravy.cz velká polemika mezi Miroslavem Singerem a a jeho oponenty - 1. díl zde a pokračování zde) S tímto článkem souvisí polemika V. Wagnera zde.

 

Expert: Stát zavádí strašlivá opatření. Nikdo ale nezkoumá, jestli fungují. (popisuje proč nemáme správná data abychom se mohli rozhodovat, která opatření fungují a která nefungují a podle toho opatření používat nebo měnit)

 

KORONAVIRUS: Proč nám ujel vlak? Klíčovým problémem je dlouhotrvající neschopnost státní správy řídit promyšleně, efektivně a na základě dlouhodobé vize tento stát, a to nejen v době krize.

 

Také jste slyšeli, že nefunguje trasování ze strany hygieny? A pomůže tomu, když informace získané při trasování budou použité ke stíhání toho, kdo je dal?  NE zneužití trasování

 

Tady je něco o dezinformacích ohledně corovaniru, ale POZOR tohle platí obecně pro všechny oblasti novinařiny v ČR: „V USA se zkřížily dvě varianty koronaviru! Obavy se naplnily!“ Zkráceně: nedostáváme správné informace, protože český novinář převezme zprávu, špatně ji přeloží a přidá o jeden až dva levely na dramatičnosti. Když se k tomu připojí, že tu zprávu zpravidla převezme ze zdroje, který je ... senzacechtivý ... vznikne "z ničeho" alarmující článek.

 

Děláme jen bílé koně, říkají o rozvolňování úředníci z ministerstva   "Jinými slovy, sekce nedisponuje prokázanou korelací mezi důsledkem omezení/uzavření provozoven maloobchodu/služeb k významnému snížení incidence onemocnění covid-19." Článek o tom, kdo rozhoduje o uzavření nebo uvolnění prodejen a služeb a proč.

 

KORONAVIRUS: Další z pro-vakcinačních článků
Polemika o kvalitě informací, kterými nás zásobuje jedno konkrétní medium a o citacích jednoho konkrétního profesora. Jinými slovy rok a půl po začátku covidu stále nemáme ve veřejném prostoru odpovědi na některé otázky.

 

AUSTRÁLIE: Covidování v Klokanystánu
Tohle je článek "jedna paní povídala", ale to samo o sobě neznamená, že paní neříká pravdu. A její vyprávění je dost šílené. Opravdu nás čeká tenhle typ totality a jsme ochotni kvůli chřipce, byť blbé chřipce, snášet tento typ zacházení? U nás to zatím nezašlo až tak daleko, ale ...

 

Zdravotnictví je třeba vyprostit z nánosů, jež ho čím dál víc dusí
Zamyšlení nad stavem českého zdravotnictví obecně, dlouhé, ale zajímavé ...

 

Dr. Jiří Urbánek, MBA, původním vzděláním veterinární lékař, který pracoval většinu kariéry na manažerských pozicích ve farmaceutickém průmyslu, vydal článek o pandemii z pohledu farmaceutických společností. Bohužel dlouhé a tudíž to málokdo přečte - ale dobré shrnutí. JE VAKCÍNA LÉKEM NA „PANDEMII,“ NEBO „PANDEMIE“ PŘEDPRODEJNÍ KAMPANÍ VAKCÍN? Krátce: Pharma společnosti mají svoje vlastní zájmy, které vůbec nejsou stejné jako zájmy nás "občanů" a přitom veškeré informace, které máme, nutně pocházejí od těchto společností. Možnosti tyto informace ověřovat jsou malé až téměř žádné. Měl by je ověřovat stát, pokud tedy věříme, že to umí (není to triviální) a že není motivován jinak ...

lékařské / odborné

Zachovejte klid, nabádá veřejnost italská vědkyně.

 

(informace převážně o chřipce, z pohledu epidemiologa) Koronavirus? Měl bych větší strach z obyčejné sezónní chřipky ...

 

Nakažené koronavirem počítáme špatně, je to účelová prezentace, varuje primářka Adámková

 

(zajímavé informace se zdroji - o následcích koronaviru) Svět zastavila panika, ne virus

 

(osobní zkušenosti kohosi, kdo se chtěl nechat otestovat, a mj. o tom, jaký je rozdíl mezi obsahem tiskových konferencí a realitou)  Koronavirus: Bez krůpějí potu na čele na test zapomeň
mimochodem: s testy je to tak, že když člověk nemá příznaky, ale má pozitivní test, tak je nakažený a musí do karantény. Ale když pak po 10 dní stále nemá příznaky, na žádný test už ho stát nepošle a je oficiálně zdravý ... Logická úvaha: může existovat něco jako bacilonosič? Člověk který nebude mít příznaky nikdy a přesto nemoc šíří?

 

(pohled z úplně jiné strany: management rizik  ve společnosti aneb co u nás ani jinde moc neproběhlo) COVID-19 a selhání managementu rizik

 

(no a tohle už je vyloženě vědecké, to nečtěte ... až na to, že možná existuje na coronavirus léčba, v USA již konečně povolená, u nás zatím ne ... update říjen 2020: už to funguje i v ČR) Mohla by krev těch, kteří přestáli COVID-19, zachraňovat životy?

 

Léčba vitaminem C? Může být velmi účinná, ale nekouká z ní zisk, zlobí se lékař
Pozn. Na tohle téma probíhá studie, výsledky zatím nebyly publikovány, podle předchozích informací vitamic C výrazně pomáhá (proti virozám) lidem, kteří pravidelně sportují (a jen málo pomáhá těm ostatním). Tohle téma celoživotně propagoval americký vědec a nositel dvou Nobelových cen Linus Pauling. Vit. C se sice nedá předávkovat, ale od určité dávky údajně poškozuje červené krvinky a má další negativní efekty, takže tento druh léčby by asi byl hodně o přesně zvoleném dávkování.

 

Něco málo o vakcinaci, mnohem zajímavější, než nadpis vypadá. Nikdo neví, jak budou vakcíny proti covidu efektivní, říká belgický profesor.

 

Testování je základ všeho. Pokud testujeme špatně, nevíme kolik je skutečně nemocných a pokud testujeme tak, že nám vychází o hodně více nemocných, než je realita ... KORONAVIRUS: Kdo testuje testovací postupy?

 

Testujme s rozumem: dlouhodobé protilátky proti SARS-CoV-2 u seniorů
Solidní, lékaři napsaný článek o tom, jak je to s imunitou mezi seniory, ....bohužel podobné rozumné info není pro nás obyčejné, při vstupu musíte potvrdit, že jste lékař 🙂 a jinak Vám to neřeknou... imunita pro prodělání nemoci nejméně 8 měsíců, spíše více a nemoc prodělalo opravdu hodně seniorů z rizikové skupiny.  Např. v daném "domově" z 23 důchodců 21 potvrzený covid, z toho 19 i přiznaky (tedy nemoc), z nich 3 zemřeli a všichni ostatní mají protilátky ve značné výši, někteří i 8x vyšší než je minimum pro imunitu. Takže tyto lidi už nemá smysl pravidelně testovat, izolovat atd., jenom je to zbytečně stresuje. A stres zabíjí, to je prokázané ...  jak moc jiné to bude v ostatních domovech důchodců?

 

POLEMIKA: Očkovací povinnost jinýma očima. Cca 10 let starý článek, o bezpečnosti vakcín probíhá debata už hodně dlouho.

 

Tady (ve druhé polovině videa) je člověk, který v Záhadách Josefa Klímy vysvětluje, že vyvinul levný a spolehlivý test na covid, který by dokázal, testovat PCR v řádu hodin, se samoodběrem a ve vysokých počtech. Státu nabízeli a neprojevuje zájem. Jménem státu test odmítli Blatný a Prymula, tady v týdeníku Euro je o tom něco více, jak to bylo a spíše to potvrzuje verzi Žďárského. Ale je to klasický problém medicíny ... Funguje to? Nevíme? proč nevíme? Protože to není státem otestované. Proč to není otestované? Protože to stát testovat nechce a chce aby testování zaplatil autor. Proč a z jakých peněz by to autor platil, když to chce dát státu zdarma k dispozici ... V tom je klíč, otestuje se jen to, co někdo zaplatí a tedy to, na čem někdo vydělá.
(mimochodem Flegr je spolužák toho autora testu, není tedy úplně nestranný, pomáhá mu, protože je veřejně známý)
Na druhou stranu tady na FB jsou informace naznačující, že Žďárský na tom přeci jen vydělat chtěl, minimálně na to založil firmu, ale pořád se mi nedaří najít stanovisko SUKL k tomu testu. Samotný fakt, že někdo má firmu, ještě neříká nic o tom testu - jestli funguje, tak proč se nepoužívá.

 

Pokrok nezastavíš ... aneb nakonec se přišlo k tomu, že šíření dotykem není v běžném  životě problém ... Riziko nákazy koronavirem z povrchů se přeceňuje, tvrdí část odborníků - teoreticky to riziko existuje, ale zkoumalo se v nereálných podmínkách a výsledky byly špatně interpretovány. Takže "matlání" rukou desinfekcí v supermarketu při vstupu je ... zbytečné? Článek tvrdí, že hlavní způsob šíření koronaviru je aerosol, pokud je to potvrzené, tak skutečně látkové roušky byly téměř k ničemu, protože aerosol zastavují z kolika ...20-30%?

 

Tak máme povinnost celoplošného testování zaměstnanců. koho by překvapilo, že je to zase všechno špatně. Vláda nařídí použití testů, ale negarantuje jejich spolehlivost. Zaplatí příspěvek, který s bídou stačí na ty nejlevnější testy, které ale jsou také nejméně spolehlivé. A dále firmy samy si mají vybrat který test použijí. Zejména výrobní firmy jsou určitě plné odborníků na volbu správných testů. A něco dalšího k tomu zde v rozhovoru: Testy nás epidemie nezbaví, nakažené často neodhalí, je to omyl, varuje imunoložka

 

Tento článek
Třetina úmrtí na covid nastane do čtyř dnů po hospitalizaci. Lidé přicházejí pozdě a ve vážném stavu.
je hezký souhrn všeho, co je špatně. Akorát je také špatně, že to napřed vyjde v Babišově tisku a pak za půl roku se to začně opatrně a pomalu řešit. Ale na to už jsme si zvykli?

 

Imunolog Thon upřímně o očkování i o svých kolezích
Velmi hezké a podrobné info o vakcinaci, jak by to mělo vypadat vs. jak to reálně vypadá a proč nežádoucí účinky, atd.

 

Tak vida, zdá se, že nejen dotykem se nenakazíme (viz výše), ale ani venku není moc snadné se nakazit ... jaké překvapení. Laický závěr: je třeba nějaká virová nálož. Dostat ji do sebe v otevřeném prostoru, zejména pokud fouká vítr, je těžší, protože než k nám virus doputuje, stihne se rozptýlit. Data z Irska odpovídají na palčivou otázku o covidu: Venku se nakazí jen minimum lidí.

 

Virus jako spící medvěd, který se probral. U některých lidí se covidová infekce uhnízdila v těle  Zajímavý příspěvek k tématice reinfekcí. Připomenutí: testovaný nakažený jedinec je po 10 dnech prouštěn z léčení bez dalšího testu a považován za zdravého. Je možné, že se ale někteří za 10 dní nevyléčí? A šíří nemoc dále?
"nemoc covid-19 ve své podstatě nezpůsobuje vir SARS-CoV-2, ale přemrštěná reakce imunitního systému. K jeho reaktivaci tak může dojít vinou dalšího setkání se s virovou dávkou nebo také prostřednictvím skryté infekce jako takové."

 

‚Trumpův‘ lék už v Česku předepíše lékař, zabrání těžkému průběhu covidu. Léčba vyjde na 65 tisíc   V Brně stále tvrdí, že mají lék, dokáží covid léčit a stojí to asi desetinu toho, co pobyt na JIP. Což by logicky znamenalo, že se musíme méně bát, protože 1) máme promořené, 2) máme očkované, 3) máme léky pro ty kdo onemocní. Včera jsem slyšel Adama Vojtěcha v TV a je zajímavé, že jeho vystoupení v tomto duchu nebylo. Bylo v duchu: očkujte se, nebo Vám stát bude komplikovat život. (citace ze slovenského webu: neočkovaný nech kričia, ako svině na bitunku)

 

Spor o protilátky přerůstá ve válku odborníků
Imunita po prodělání covidu ... ano, nebo ne? Znamenají protilátky něco nebo nic, a vždy nebo pouze při určitém počtu? Je nebo není riziko, očkovat se, pokud máte protilátky? Poměrně zajímavý článek na novinkách.cz. Prymula a další nesouhlasí s doporučením ministerstva zdravotnictví ...

 

A znovu článek "jen pro lékaře odborníky" ze serveru kam obyčejný člověk nemá vstupovat - tentokrát na téma očkování dětí: Jak je to s imunitou středoškolských studentů vůči koronaviru? Závěr: tato séroprevalenční studie potvrdila, že mladí lidé jsou již do velké míry odolní vůči infekci SARS-CoV-2 a nepředstavují závažné riziko z hlediska jejího šíření ve společnosti. Naopak tím, že jejich imunitní systém zvládá (často bez příznaků) potlačit infekci, tito studenti přispívají k navození „kolektivní imunity“.

Jiná studie zde na stejném serveru uvádí, že děti jsou značně odolné a přibližně v 50% případů se nenakazily ani když byly doma v kontaktu s nakaženou osobou.

Tak asi proto teď očkujeme děti, nebo ne?