Aramisův die-gest

... aneb stránka o věcech, které vás sice zabít mohou, ale pravděpodobně nezabijí ...

Pokud zde něco čtete, nezapomeňte se podívat na datum, některé informace mohou být poplatné době svého vzniku a ne vše mi stojí za postupnou aktualizaci ... (na druhou stranu to může být zajímavá sonda do vývoje situace)

část 1. - koronavirus covid-19

pandemie

Pandemie je epidemie velkého rozsahu zasahující více kontinentů. Jedná se tedy o výskyt onemocnění s vysokou incidencí na velkém území (kontinenty) za určité časové období.

(zdroj: wikipedia)

Podle definice WHO je pandemie (např. chřipky) charakterizována šířením pandemického viru v komunitách v alespoň 2 zemích jednoho WHO regionu a alespoň v jedné zemi z dalšího WHO regionu.

... tj. slovo pandemie zní sice strašně a v minulosti existovaly pandemie, na které umíraly miliony lidí, ale samotná definice pandemie vůbec nevyžaduje, aby na tu nemoc někdo zemřel. Je to pouze informace, jak je nemoc rozšířená a kde.

Několik čísel (aktuální ke dni 28.2.2020)

  • V souvislosti s chřipkou umírá v ČR v průměru 1500 lidí ročně (zdoj: tisková zpráva SZU)
  • na respirační komplikace celosvětově v důsledku chřipky ročně umírá v průměru téměř 300 000 až 650 000 osob (zdoj: studie v časopise Lancet, publikováno na webu SZU)
  • v Itálii v letech 2013 - 2016 tedy za 4 sezóny zkoumané studie došlo k úmrtí přibližně 68.000 lidí v souvislosti se chřipkou (zdroj zde)
  • podle ECDC (Centrum pro kontrolu nemocí EU) byla úmrtnost na chřipku v letech 2014-2017 mezi 1,3% až 1,47%, ale toto číslo se vztahuje na pacienty nad 65 let.

Závěr: je důležité rozlišovat přímá úmrtí na chřipku (počítají se v desítkách ročně v ČR a například ve stovkách ročně v Itálii) a úmrtí v souvislosti se chřipkou, kdy chřipka (významně) přispěje ke smrti pacienta, který už byl jinak nemocný, oslabený.

Porovnání: coronavirus způsobující covid-19 aktuálně v Itálii kolem 600 nakažených a z toho 17 osob zemřelo. Což by dávalo 2,8% úmrtnost*** (za předpokladu, že o všech nakažených víme). Přehledná tabulka a pravděpodobně průběžně aktualizovaná je zde.  Smrtelné případy jsou zde detailněji popsány, ve velké míře se jedná o pacienty trpící rakovinou a dalšími nemocemi, téměř všichni nad 60 let.

***Toto číslo nejde přímo porovnat s 1,3% na "obyčejnou" chřipku viz výše, protože to bylo číslo pro pacienty nad 65 let. Ale protože i na coronavirus umírají převážně starší pacienti, srovnání není úplně zcestné. 

část 2. - zajímavé články s tématikou koronaviru (nebo blízkou)

Zachovejte klid, nabádá veřejnost italská vědkyně.

(ještě jeden článek o situaci v Itálii, cca o 3 týdny později) Nemocnice v Lombardii jsou přeplněné, varuje guvernér. V Miláně koronaviru podlehl slavný architekt (architektovi bylo 92 let, mimochodem a ... lůžka ještě mají, i když jen málo, ale v ČR se běžně uvádí, že už lůžka nemají)

(fejeton) Lidé bděte, neblbněte

(o šíření coronaviru v Iránu) SVĚT: Středověk vs. virus

(informace převážně o chřipce, z pohledu epidemiologa) Koronavirus? Měl bych větší strach z obyčejné sezónní chřipky ...

Nakažené koronavirem počítáme špatně, je to účelová prezentace, varuje primářka Adámková

(zajímavé informace se zdroji - o následcích koronaviru) Svět zastavila panika, ne virus

(osobní zkušenosti kohosi, kdo se chtěl nechat otestovat, a mj. o tom, jaký je rozdíl mezi obsahem tiskových konferencí a realitou) Koronavirus: Bez krůpějí potu na čele na test zapomeň

(pohled z úplně jiné strany: management rizik  ve společnosti aneb co u nás ani jinde moc neproběhlo) COVID-19 a selhání managementu rizik

(no a tohle už je vyloženě vědecké, to nečtěte ... až na to, že možná existuje na coronavirus léčba, v USA již konečně povolená, u nás zatím ne ... update říjen 2020: už to funguje i v ČR) Mohla by krev těch, kteří přestáli COVID-19, zachraňovat životy?

Léčba vitaminem C? Může být velmi účinná, ale nekouká z ní zisk, zlobí se lékař

(souhrn informací ze začátku října 2020 a zamyšlení nad tím, co přesně to čteme v médiích a jestli to jsou nebo nejsou logicky uvěřitelné argumenty) KORONAVIRUS: Test racionality  (a velké množství dalších informacií a odkazů je na tomto webu: www.hegaion.cz)

KORONAVIRUS: Co je bod zlomu a kdy nastane? (tohle je, vážení, Ten Patrik Nacher, kterého si Andrej Babiš vybral za kandidáta na primátora Prahy, takže opravdu nejde říci, že to je nějaký kritik vládních opatření z opozice ... opět, jsou jeho úvahy logické?)

Komentář: Ruinujeme ekonomiku. Není jisté proč (v listopadu se objevila na seznamzpravy.cz velká polemika mezi Miroslavem Singerem a a jeho oponenty - 1. díl zde a pokračování zde) S tímto článkem souvisí polemika V. Wagnera zde.