Aramisův die-gest

... aneb stránka o věcech, které vás sice zabít mohou, ale pravděpodobně nezabijí ...

Pokud zde něco čtete, nezapomeňte se podívat na datum, některé informace mohou být poplatné době svého vzniku a ne vše mi stojí za postupnou aktualizaci ... (na druhou stranu to může být zajímavá sonda do vývoje situace) ... pravidelně aktualizované jsou odkazy na vnější zdroje, úplně dole

část 1. - koronavirus covid-19

pandemie

Pandemie je epidemie velkého rozsahu zasahující více kontinentů. Jedná se tedy o výskyt onemocnění s vysokou incidencí na velkém území (kontinenty) za určité časové období.

(zdroj: wikipedia)

Podle definice WHO je pandemie (např. chřipky) charakterizována šířením pandemického viru v komunitách v alespoň 2 zemích jednoho WHO regionu a alespoň v jedné zemi z dalšího WHO regionu.

... tj. slovo pandemie zní sice strašně a v minulosti existovaly pandemie, na které umíraly miliony lidí, ale samotná definice pandemie vůbec nevyžaduje, aby na tu nemoc někdo zemřel. Je to pouze informace, jak je nemoc rozšířená a kde.

Několik čísel (aktuální ke dni 28.2.2020)

  • V souvislosti s chřipkou umírá v ČR v průměru 1500 lidí ročně (zdoj: tisková zpráva SZU)
  • na respirační komplikace celosvětově v důsledku chřipky ročně umírá v průměru téměř 300 000 až 650 000 osob (zdoj: studie v časopise Lancet, publikováno na webu SZU)
  • v Itálii v letech 2013 - 2016 tedy za 4 sezóny zkoumané studie došlo k úmrtí přibližně 68.000 lidí v souvislosti se chřipkou (zdroj zde)
  • podle ECDC (Centrum pro kontrolu nemocí EU) byla úmrtnost na chřipku v letech 2014-2017 mezi 1,3% až 1,47%, ale toto číslo se vztahuje na pacienty nad 65 let.

 

Závěr: je důležité rozlišovat přímá úmrtí na chřipku (počítají se v desítkách ročně v ČR a například ve stovkách ročně v Itálii) a úmrtí v souvislosti se chřipkou, kdy chřipka (významně) přispěje ke smrti pacienta, který už byl jinak nemocný, oslabený.

(update leden 2021: je tedy jasné, že "běžné" počty mrtvých jsme dávno překonali, na druhou stranu, nikdy v historii nebyli mrtví po smrti testováni například na chřipku, aby se určilo, že "zemřeli se chřipkou". Celkově jsou v této statistice značné zmatky, napřesnosti a nejasnosti, podrobné info například Český rozhlas zde. )

 

Porovnání: coronavirus způsobující covid-19 aktuálně v Itálii kolem 600 nakažených a z toho 17 osob zemřelo. Což by dávalo 2,8% úmrtnost*** (za předpokladu, že o všech nakažených víme). Přehledná tabulka a pravděpodobně průběžně aktualizovaná je zde.  Smrtelné případy jsou zde detailněji popsány, ve velké míře se jedná o pacienty trpící rakovinou a dalšími nemocemi, téměř všichni nad 60 let.

***Toto číslo nejde přímo porovnat s 1,3% na "obyčejnou" chřipku viz výše, protože to bylo číslo pro pacienty nad 65 let. Ale protože i na coronavirus umírají převážně starší pacienti, srovnání není úplně zcestné. 

část 2. - zajímavé články s tématikou koronaviru (nebo blízkou)

(články jsou řazené shora dolů, tj. nejnovější dole)

názory / zprávy

Zachovejte klid, nabádá veřejnost italská vědkyně.

 

(ještě jeden článek o situaci v Itálii, cca o 3 týdny později) Nemocnice v Lombardii jsou přeplněné, varuje guvernér. V Miláně koronaviru podlehl slavný architekt (architektovi bylo 92 let, mimochodem a ... lůžka ještě mají, i když jen málo, ale v ČR se běžně uvádí, že už lůžka nemají)

 

(fejeton) Lidé bděte, neblbněte

 

(o šíření coronaviru v Iránu) SVĚT: Středověk vs. virus

 

Nakažené koronavirem počítáme špatně, je to účelová prezentace, varuje primářka Adámková

 

(zajímavé informace se zdroji - o následcích koronaviru) Svět zastavila panika, ne virus

 

(osobní zkušenosti kohosi, kdo se chtěl nechat otestovat, a mj. o tom, jaký je rozdíl mezi obsahem tiskových konferencí a realitou) Koronavirus: Bez krůpějí potu na čele na test zapomeň

 

(pohled z úplně jiné strany: management rizik  ve společnosti aneb co u nás ani jinde moc neproběhlo) COVID-19 a selhání managementu rizik

 

(souhrn informací ze začátku října 2020 a zamyšlení nad tím, co přesně to čteme v médiích a jestli to jsou nebo nejsou logicky uvěřitelné argumenty) KORONAVIRUS: Test racionality  (a velké množství dalších informacií a odkazů je na tomto webu: www.hegaion.cz)

 

KORONAVIRUS: Co je bod zlomu a kdy nastane? (tohle je, vážení, Ten Patrik Nacher, kterého si Andrej Babiš vybral za kandidáta na primátora Prahy, takže opravdu nejde říci, že to je nějaký kritik vládních opatření z opozice ... opět, jsou jeho úvahy logické?)

 

Komentář: Ruinujeme ekonomiku. Není jisté proč (v listopadu se objevila na seznamzpravy.cz velká polemika mezi Miroslavem Singerem a a jeho oponenty - 1. díl zde a pokračování zde) S tímto článkem souvisí polemika V. Wagnera zde.

 

 

lékařské / odborné

Zachovejte klid, nabádá veřejnost italská vědkyně.

 

(informace převážně o chřipce, z pohledu epidemiologa) Koronavirus? Měl bych větší strach z obyčejné sezónní chřipky ...

 

Nakažené koronavirem počítáme špatně, je to účelová prezentace, varuje primářka Adámková

 

(zajímavé informace se zdroji - o následcích koronaviru) Svět zastavila panika, ne virus

 

(osobní zkušenosti kohosi, kdo se chtěl nechat otestovat, a mj. o tom, jaký je rozdíl mezi obsahem tiskových konferencí a realitou)  Koronavirus: Bez krůpějí potu na čele na test zapomeň
mimochodem: s testy je to tak, že když člověk nemá příznaky, ale má pozitivní test, tak je nakažený a musí do karantény. Ale když pak po 10 dní stále nemá příznaky, na žádný test už ho stát nepošle a je oficiálně zdravý ... Logická úvaha: může existovat něco jako bacilonosič? Člověk který nebude mít příznaky nikdy a přesto nemoc šíří?

 

(pohled z úplně jiné strany: management rizik  ve společnosti aneb co u nás ani jinde moc neproběhlo) COVID-19 a selhání managementu rizik

 

(no a tohle už je vyloženě vědecké, to nečtěte ... až na to, že možná existuje na coronavirus léčba, v USA již konečně povolená, u nás zatím ne ... update říjen 2020: už to funguje i v ČR) Mohla by krev těch, kteří přestáli COVID-19, zachraňovat životy?

 

Léčba vitaminem C? Může být velmi účinná, ale nekouká z ní zisk, zlobí se lékař
Pozn. Na tohle téma probíhá studie, výsledky zatím nebyly publikovány, podle předchozích informací vitamic C výrazně pomáhá (proti virozám) lidem, kteří pravidelně sportují (a jen málo pomáhá těm ostatním). Tohle téma celoživotně propagoval americký vědec a nositel dvou Nobelových cen Linus Pauling. Vit. C se sice nedá předávkovat, ale od určité dávky údajně poškozuje červené krvinky a má další negativní efekty, takže tento druh léčby by asi byl hodně o přesně zvoleném dávkování.

 

Něco málo o vakcinaci, mnohem zajímavější, než nadpis vypadá. Nikdo neví, jak budou vakcíny proti covidu efektivní, říká belgický profesor.

 

Testování je základ všeho. Pokud testujeme špatně, nevíme kolik je skutečně nemocných a pokud testujeme tak, že nám vychází o hodně více nemocných, než je realita ... KORONAVIRUS: Kdo testuje testovací postupy?

 

Testujme s rozumem: dlouhodobé protilátky proti SARS-CoV-2 u seniorů
Solidní, lékaři napsaný článek o tom, jak je to s imunitou mezi seniory, ....bohužel podobné rozumné info není pro nás obyčejné, při vstupu musíte potvrdit, že jste lékař 🙂 a jinak Vám to neřeknou... imunita pro prodělání nemoci nejméně 8 měsíců, spíše více a nemoc prodělalo opravdu hodně seniorů z rizikové skupiny.  Např. v daném "domově" z 23 důchodců 21 potvrzený covid, z toho 19 i přiznaky (tedy nemoc), z nich 3 zemřeli a všichni ostatní mají protilátky ve značné výši, někteří i 8x vyšší než je minimum pro imunitu. Takže tyto lidi už nemá smysl pravidelně testovat, izolovat atd., jenom je to zbytečně stresuje. A stres zabíjí, to je prokázané ...  jak moc jiné to bude v ostatních domovech důchodců?